Kriget i Gaza och hälsoeffekter av extremväder dominerar frågorna till CHK

Centrum för hälsokriser (CHK) samlar interdisciplinär expertis för att kunna erbjuda kunskap om hälsokriser genom forskning, utbildning, policyutveckling och expertstöd. Under sommarmånaderna har efterfrågan på kommentarer från centrumets experter dominerats av två aktuella områden: hälsoeffekter vid extremväder och den humanitära situationen i Gaza. Centrumets medarbetare har även deltagit i debatten, och delat med sig av egna erfarenheter direkt från arbete i fält.
Den humanitära situationen i Gaza
Johan von Schreeb, professor i global katastrofmedicin och föreståndare för centrumet har lång erfarenhet av arbete i katastrofområden. Han har i flera intervjuer och artiklar uppmärksammat svälten, bristen på vård och det akuta behovet av att använda befintlig kunskap och ta hjälp av kunniga organisationer för att åter få igång effektiva hjälpsändningar. Han menar att de tillfälliga insatserna som nu görs är ineffektiva och politiserade. Hjälpen är inte tillräcklig, når inte de mest utsatta och distribueras på ett farligt sätt. Hans budskap har genomgående varit: öppna gränserna för landtransporter och sluta använda humanitär hjälp som ett politiskt verktyg.
Medieklipp, urval (juni-augusti):
- Det FN-stödda expertorganet IPC slog 22 augusti fast i en rapport att den värsta nivån av svält råder i flera delar av Gaza: Experten om rapporten: ”Deltar i orkestrerad svält” (TT 22/08/25).
- ”Svälten i Gaza är orkestrerad – det är militär taktik” (DN Debatt 21/08/25).
- Katastrofläkaren om Gaza: ”Det går inte att fly hettan” (SR 18/07/25).
- Professorn efter ambassadörens uttalande: ”Israel har ansvar” - Nyheter (Ekot) | Sveriges Radio (SR 09/07/25).
- Utrikesbyrån – Svälta ut Gaza (SVT 20/06/25).
Märit Halmin är intensivvårdsläkare och centrumets expertkoordinator för området intensivvård med knappa resurser. I sommar har hon arbetat på ett fältsjukhus i närheten av Rafah i södra Gaza och har i flera intervjuer gett sina egna vittnesmål om den ytterst svåra situationen på plats. Märit har beskrivit ett sjukvårdssystem i kollaps och pekat på behovet av vapenvila och öppna gränser för att möjliggöra humanitär hjälp.
Medieklipp, urval (juli-augusti):
- Svenska läkaren: Regeringen medskyldig till Gazas kris (SVT Nyheter 01/08/25).
- Märit Halmin vittnar om extrem nöd på fältsjukhus i Gaza (TV4 Nyheterna 30/07/25).
- Svenska läkarens kamp i Gaza: Skottskador – och brist på batterier (SvD 07/07/25).
- Läkaren i Gaza berättar om situationen på fältsjukhuset (DN 04/07/25).
Extremväder
Petter Ljungman är överläkare i hjärtmedicin, forskare på Institutet för miljömedicin och centrumets expertkoordinator för området för extremväder, klimat och hälsoeffekter. Med anledningen av värmen i Sverige, men framför allt i södra Europa, har hans kunskaper om hur extremvärme påverkar folkhälsan, särskilt bland äldre och hjärtsjuka, efterfrågats av media vid ett flertal tillfällen.
Medieklipp, urval (juni-augusti):
- Nya siffror: Tusentals döda efter sommarens extremvärme i Spanien (07/08/25).
- Vilka personer är extra känsliga för värme? (SR 01/07/25).
- Kan värmen göra att vissa sjukdomar sprids lättare? (SR 01/07/25).
- Vilka tecken visar att värmen börjar bli farlig för hälsan? (SR 01/07/25).
- Läkarens råd: Så klarar du den spanska hettan (TV4 Nyheterna 28/06/25).
Centrum för hälsokriser arbetar interdisciplinärt inom ett flertal expertområden, med fokus på policyutveckling, katalysering av forskning, utveckling av utbildningar och expertstöd till myndigheter och organisationer.
En hälsokris är en omstörtande situation som har en betydande påverkan på människors hälsa och som överskrider hälsosystemets förmåga att bemästra den.