Publicerad: 2026-09-08 09:00 | Uppdaterad: 2026-09-08 09:00

Letar efter potentiella folkhälsorisker

Porträtt på Cecilia Magnusson
Hälsa formas av människors hela livssituation, menar Cecilia Magnusson ny professor i socialmedicin. Foto: Erik Flyg

Hur påverkar vanliga företeelser som nikotinprodukter eller hormonbehandlingar folkhälsan? Det vill Cecilia Magnusson ta reda på. Möt en av Karolinska Institutets nya professorer som deltar vid årets installationshögtid i Aula Medica den 8 oktober.

Text: Karin Tideström, för KI:s installationsskrift 2026

Cecilia Magnusson forskar om varför folkhälsan varierar över tid och varför den ser olika ut i olika samhällsgrupper.

Porträttbild i miljö.
Cecilia Magnusson. Foto: Erik Flyg

Med hjälp av svenska hälsoregister, enkätstudier och avancerade dataanalyser undersöker hon till exempel hur vanliga företeelser som vitt snus och hormonbehandling i klimakteriet påverkar risken för sjukdom, men också hur förekomsten av autism varierar mellan olika befolkningsgrupper.

– Vår utgångspunkt är att hälsa formas av människors hela livssituation, säger hon. 

Resultaten visar bland annat att vitt snus ökar risken för typ 2-diabetes samt att hormonbehandling i klimakteriet kan öka risken för bröstcancer. Ytterligare en slutsats är att det ökade antalet autismdiagnoser i Sverige sannolikt speglar samhällsförändringar.

Målet med hennes forskning är att bidra till en bättre och mer jämlik folkhälsa och vård – och att tidigt kunna uppmärksamma politiker och myndigheter på potentiella folkhälsorisker. 

Om Cecilia Magnusson

Professor i socialmedicin vid institutionen för global folkhälsa från 15 oktober 2025

Cecilia Magnusson föddes 1971 i Södertälje. Hon tog läkarexamen i Uppsala 1995 och disputerade vid Karolinska Institutet 1998 med inriktning hormonrelaterade faktorer och bröstcancerförekomst. Tjänsten som professor kombinerar hon med en tjänst som överläkare i samhällsmedicin vid Centrum för epidemiologi och samhällsmedicin i Region Stockholm.