Sahar kombinerar praktiska och vetenskapliga färdigheter i sitt arbete för att förbättra nutritionen vid kriser och katastrofer

Hon hade praktisk erfarenhet av att arbeta i katastrofer men ville också skaffa sig en mer vetenskaplig förståelse som kunde bli en grund för en framtida karriär. I det kände hon att masterprogrammet Public Health in Disasters var helt rätt för henne. När Sahar Al-Hakimi tänker tillbaka på sin tid vid KI värdesätter hon både det hon lärde sig och alla nya vänner hon lärde känna.
Namn: Sahar al-Hakimi
Program: Erasmus Mundus Master programme Public Health in Disasters
Examensår: 2024

Sahar Al-Hakimi hade redan arbetat i katastrofer innan hon började läsa masterprogrammet Public Health in Disasters. Hon kommer från Jemen, ett land som genomlevt – och fortfarande lever med– en långvarig humanitär kris som påverkar både individers hälsa och hela hälsosystemet. Dessutom hade hon arbetat på FN:s World Food Programme i Jemen innan hon påbörjade sin masterutbildning, där hon ansvarade för näringsprogram över hela landet.
Motivationen att söka ett masterprogram föddes ur en önskan att fördjupa sina kunskaper och få en vetenskaplig förståelse för folkhälsofrågor i katastrofer, samtidigt som hon ville bredda sina perspektiv och få en global syn på hälsa, katastrofer och kriser. Det var därför hon sökte just till det här programmet, som är KI:s enda Erasmus Mundus-masterprogram. Att vara en del av Erasmus Mundus innebär att studenterna under programmets gång studerar vid flera universitet i Europa (i Public Health in Disasters-programmets fall består utbildningen av studier vid tre universitet). Dessutom finns det särskilda stipendier som studenter kan söka för Erasmus mundus program.
Kurskamrater från hela världen och lärare som gärna delar med sig av sin kunskap och erfarenhet
Sahar hade alltid drömt om att studera i Europa och när hon kom till Karolinska Institutet blev hon inte besviken:
“Jag och mina kurskamrater kom från massa olika länder i hela världen och alla var väldigt villiga att dela med sig av vad deras bakgrund och tidigare erfarenheter hade lärt dem. Jag lärde mig mycket av mina kurskamrater. Självklart lärde jag mig också otroligt mycket av våra lärare, som förutom sina akademiska karriärer också hade arbetat i katastrofinsatser världen över”.
Utöver intressanta projekt- och grupparbeten och många engagerande klassrumsdiskussioner värdesätter Sahar också minnena av stunderna utanför föreläsningssalar och seminarierum:
“När jag var ledig utforskade jag Sverige och andra europeiska länder. Jag lärde känna många människor och fick vänner för livet. Jag minns alla fina stunder vi hade på KI:s evenemang och sociala aktiviteter, i studentbostäderna där de flesta av oss bodde, och hur vi gick till KI-gymmet för att träna tillsammans”.
Programmet förbättrade karriärmöjligheterna
När Sahar hade tagit examen återvände hon till sitt hemland och sitt arbete inom FN. Hon upplevde att programmet hade förbättrat hennes analytiska förmåga och hennes förmåga att kombinera operativa och akademiska perspektiv i arbetet, vilket i sin tur gjorde henne till en mer konkurrenskraftig kandidat när hon sökte mer seniora roller och utökade hennes karriärmöjligheter.
Slutligen, när hon får frågan vad hon vill säga till någon som läser detta och funderar på att söka till masterprogrammet Public Health in Disasters, är hennes svar snabbt och uppmuntrande:
Gör det! Det är bland det bästa jag någonsin har gjort, och jag skulle rekommendera alla som har samma möjlighet som jag att söka. Det kan vara utmanande ibland, men kombinationen av de akademiska färdigheterna du lär dig och de sociala erfarenheter du får kommer att öppna dörrar för din framtida karriär och stärka din personliga utveckling.
