Publicerad: 2026-07-10 10:31 | Uppdaterad: 2026-07-10 11:04

Covid-19-pandemin sporrade alumnen Daniels att lära sig mer om folkhälsa ikatastrofer

Studenter utomhus på campus Solna en snöig vinterdag.
Detta är en dekorativ bild. Personerna på bilden har ingen koppling till artikeln. Foto: Liza Simonsson

Masterprogrammet Public Health in Disasters gav den före detta KI-studenten Daniel förutsättningarna för att sätta sina erfarenheter från pandemin i ett akademiskt sammanhang. Efteråt tog han nästa steg i karriären, från att arbeta som läkare på en akutmottagning i Spanien till att arbeta med katastrofberedskap och insatser på EU-nivå. När han ser tillbaka är han fortfarande imponerad av programmets kvalitet och det stöd han fick på KI för att utvecklas, särskilt sina forskningsfärdigheter

Jag skulle inte vara där jag är idag om det inte vore för masterprogrammet Public Health in Disasters.

Daniel Cuetos Súarez

Profilbild på en man med kort mörkt hår, skägg och mörk kostym
Daniel Cuetos Suare

Daniel Cuetos Súarez sitter på sitt kontor vid Europeiska kommissionens generaldirektorat för europeiskt civilskydd och humanitära biståndsinsatser (eller DG ECHO som förkortningen lyder) i Bryssel. Han arbetar som teknisk handläggare för rescEU-programmet. Där är han är tekniskt ansvarig för de strategiska medicinska och CBRN-lagren. Han stöttar även andra medicinska rescEU-resurser, så som Emergency Medical Teams och evakueringsfunktionen MEDEVAC. Därtill är han involverad i samordningen av medicinska insatser genom Emergency Response Coordination Centre (ERCC). Där arbetar han med att säkerställa att Europa är förberett för att hantera större medicinska kriser och katastrofer.

Hans karriär på DG ECHO började med en praktikplats medan han studerade Erasmus Mundus-masterprogrammet Public Health in Disasters. Sedan Daniel gick programmet har upplägget förändrats något, och praktiken är nu en frivillig del av utbildningen som studenterna själva ordnar, med visst stöd från universiteten. 

–  Efter att jag tagit examen flyttade jag hem till Spanien igen och fortsatte arbeta som läkare. Men när jag fick höra att teamet där jag gjort min praktik hade en ledig tidsbegränsad tjänst sökte jag jobbet och fick det. Det ledde så småningom vidare till den roll jag har idag, berättar Daniel. 

COVID-19 väckte tanken på ett karriärbyte

Men vi börjar från början. Daniel är läkare från Spanien, specialiserad inom akutsjukvård. Han hade länge varit intresserad av global hälsa och katastrofmedicin och hade tidigare arbetat som volontär i humanitära hjälpinsatser vid katastrofer och kriser i Europa och Latinamerika. Men det var covid-19-pandemin som fick honom att vilja göra en karriärsändring. 

–  COVID-19 var den första pandemin som drabbade Spanien i modern tid. Vi arbetade oerhört hårt samtidigt som vi lärde oss, utvecklade och införde nya arbetssätt längs vägen – tog fram protokoll och planerade insatser. Jag lärde känna en av professorerna som undervisar vid University of Oviedo (ett av partneruniversiten, tillsammans med KI, inom det här Erasmus Mundus-programmet),. Det var när jag pratade med honom som idén att bygga vidare akademiskt på mina erfarenheter från pandemin genom att läsa det här masterprogrammet föddes. 

Imponerad av KI

Daniel sökte till programmet och vintern 2023 befann han sig så i Stockholm. Redan från början blev han mycket imponerad av KI. Enligt honom är utbildningens akademiska kvalitet, programmets upplägg och lärarnas och föreläsarnas kompetens svårslagen. Han lyfter särskilt fram KI:s forskningsfokus och det stöd som studenter får för att ägna sig åt forskning.

– Redan första veckan fick vi besöka KI:s bibliotek och ta del av vilka resurser och vilket stöd som finns där, vilket stod ut väldigt positivt för mig. Generellt hade KI en miljö som uppmuntrade forskning och lärande inom metodik, något som verkligen hjälpte mig att utveckla min akademiska karriär, säger Daniel. 

Dessutom uppskattade han det stöd KI gav internationella studenter när det gäller boende, sociala och kulturella aktiviteter och liknande. På frågan om vad han skulle säga till någon som funderar på att söka programmet svarar Daniel:

– Det är ett enastående program. Om du blir antagen får du tillbringa två år tillsammans med människor från hela världen och dela olika erfarenheter, perspektiv och idéer. Jag upplevde det som en mycket berikande erfarenhet, både professionellt och på det personliga planet. 

Namn: Daniel Cuetos Súarez

ProgramErasmus Mundus Master Programme in Public Health in Disasters

Examensår: 2023