Publicerad: 2026-09-24 12:33 | Uppdaterad: 2026-09-24 12:33

Ny expertgrupp ska stärka Sveriges framtida roll inom global hälsa

Dekorativ bild.
Foto: Getty Images

Karolinska Institutet leder ett nytt initiativ för att etablera en oberoende svensk expertgrupp som ska ta fram strategiska rekommendationer för Sveriges framtida engagemang inom global hälsa. En bredare referensgrupp med nyckelaktörer från olika delar av samhället samlas nu i Stockholm för att också bidra till arbetet. Resultatet ska presenteras i en rapport i början av 2027.

Den globala hälsan står vid ett vägskäl. Geopolitiska förändringar, klimatförändringar, väpnade konflikter, ekonomisk instabilitet, ökande ojämlikhet och fattigdom samt minskat internationellt bistånd förändrar snabbt förutsättningarna för hälsa och för de globala institutioner som många har tagit för givna såsom FN och Världshälsoorganisationen (WHO). Samtidigt ökar riskerna för framtida säkerhetskriser, pandemier och andra omfattande hot mot människors liv och hälsa.

Utvecklingen innebär betydande utmaningar men skapar också möjligheter till samarbete, forskning och innovation. Behovet av evidensbaserade analyser, tydliga prioriteringar och välgrundade politiska beslut är större än på många år.

Sverige har en viktig roll

Sverige har under flera decennier spelat en framträdande roll inom global hälsa genom forskning, utvecklingssamarbete, diplomati, innovation och internationella partnerskap. 

Sverige har också bidragit till att lyfta perspektiv från människor som riskerar att lämnas utanför, både i det globala nord och det globala syd, och har stått upp för en tydlig vision om utveckling och internationellt samarbete. Svenska insatser har bidragit till framsteg inom bland annat mödra- och barnhälsa, sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter, stärkta hälso- och samhällssystem, infektionssjukdomar och antimikrobiell resistens.

Porträttbild av kvinna i svart kavaj.
Anna Mia Ekström. Foto: Martin Stenmark

– Sverige har den kunskap, erfarenhet och de internationella relationer som krävs för att även framöver spela en viktig roll för bättre hälsa i världen. Men det förutsätter att vi blickar utåt och analyserar det nya globala landskapet och fattar strategiska beslut om var Sverige kan göra störst skillnad under det kommande decenniet, säger Anna Mia Ekström, infektionsläkare och professor vid institutionen för global folkhälsa och en av expertgruppens två ordförande.

I debatten som föregick det nyliga svenska riksdagsvalet var begrepp som global hälsa eller hälsosäkerhet tydligt frånvarande.

Porträtt av man i mörkblå kavaj.
Tobias Alfvén. Foto: Erik Flyg

– Global hälsa handlar inte bara om solidaritet. Barns hälsa, pandemier, antimikrobiell resistens, klimatrelaterade hälsorisker och sårbara hälsosystem påverkar också Sverige. Investeringar i global hälsa är därför även investeringar i vår gemensamma säkerhet och beredskap, säger Tobias Alfvén, barnläkare och professor vid samma institution och expertgruppens andra ordförande.

Oberoende tvärsektoriell expertgrupp

Den svenska expertgruppen för global hälsa består av 15 personer med erfarenhet från akademi och forskning, regering och myndigheter, civilsamhälle, näringsliv och innovation, filantropi och utvecklingsfinansiering samt internationella organisationer. Initiativet samordnas av ett sekretariat vid institutionen för global folkhälsa.

Deltagarna medverkar i personlig kapacitet och företräder inte sina arbetsgivare eller organisationer. Rapporten kommer att bygga på deras oberoende expertbedömningar.

Gruppen ska analysera centrala utmaningar och möjligheter och lämna konkreta rekommendationer om hur Sverige kan stärka sitt bidrag till global hälsa under det kommande decenniet. Arbetet kommer att behandla Sveriges särskilda styrkor, internationella partnerskap och möjligheter inom forskning, innovation, utvecklingssamarbete, diplomati och handel.

Särskild vikt kommer att läggas vid prioriteringar som förblir relevanta under flera tänkbara framtidsscenarier. Syftet är inte att förutsäga framtiden utan att identifiera åtgärder som kan förbli verkningsfulla när de globala förutsättningarna förändras.

Bred referensgrupp ska stärka förankringen

En bred referensgrupp med svenska och internationella nyckelaktörer för global hälsa från olika sektorer och med skilda erfarenheter och perspektiv träffas i veckan i Stockholm för att bidra med sina perspektiv om världsläget och vad Sverige bör prioritera. 

Referensgruppen bidrar med oberoende rådgivning, olika perspektiv och kritisk granskning för att stärka rapportens relevans, trovärdighet och användbarhet för beslutsfattare och andra berörda aktörer. Referensgruppens medverkan ska bidra till en bred förankring av arbetet och säkerställa att rapporten tar till vara erfarenheter från olika delar av Sveriges globala hälsosamfund.

Rapport i början av 2027

Rapporten, som publiceras i början av 2027, kommer att innehålla en framåtblickande bedömning av Sveriges roll, en analys av centrala trender, risker och möjligheter samt strategiska rekommendationer för ett stärkt svenskt ledarskap och engagemang inom global hälsa. Rapporten kommer att spridas brett till beslutsfattare, organisationer och andra aktörer i Sverige och internationellt.