Föreläsningar och seminarier Bites of Learning lunch webbinarium: Röster från klassrummet – studenternas syn på bedömningsmetoder

2026-03-05 12:15 - 13:00 Lägg till i iCal
Online
Klassrum med lärare och studenter
Foto: Liza Simonsson

Delta i vårt webbinarium Bites of Learning där Pawel Kozielewicz delar med sig av sina insikter från ett studentcentrerat projekt som utforskar olika perspektiv på bedömning vid KI.

Bedömning är en grundläggande process inom undervisning och lärande och spelar en viktig roll för studenternas inlärning. Den mäter studenternas kunskaper, färdigheter och kompetenser. Bedömningen utvecklas för att uppnå en balans mellan stränghet, rättvisa och inkludering, samtidigt som olika kulturer och språk respekteras i processen.  

Mål för sessionen: Att väcka diskussion genom att dela med sig av resultaten från en nyligen genomförd undersökning bland masterstudenter vid KI med fokus på bedömning. 

Målgrupp: Lärare, kursledare, programansvariga, forskare, examinatorer, studenter. 

Varför ska man delta? Våra lärare behöver ompröva sin undervisning för att få ett studentcentrerat tillvägagångssätt, och ett sätt att göra detta kan vara att ta del av studenternas perspektiv för att kunna utveckla bedömningsmetoderna.  

Språk: Engelska

Gästtalare

Pawel Kozielewicz är biträdande professor och teamledare vid Institutionen för fysiologi och farmakologi, Karolinska Institutet. Hans forskning fokuserar på molekylär farmakologi, särskilt receptorbiologi och signalering. Han leder teamet "Molecular Pharmacology of GPCRs" och undervisar i kurser som Advanced Receptor Pharmacology och Bioinformatics inom det internationella masterprogrammet i translationell fysiologi och farmakologi vid KI. Han handleder även seminarier och forskningsprojekt inom farmakokinetik. 

Moderator 
Arash Hadadgar är lektor och pedagogisk utvecklare vid Karolinska Institutet. Arashs expertis omfattar utbildningsutveckling, medicinsk utbildningsforskning, e-lärande och bedömning.   

Anmälan

  1. Anmäl dig till webbinariet.
  2. Du kommer få en länk till webbinariet
  3. Den femte mars klickar du på länken och ansluter online.