Vilja att ta smittrisker styrs av hur vi värderar relationen

Hur villiga vi är att dela en vattenflaska, sitta nära någon eller hälsa med fysisk kontakt påverkas framför allt av hur viktiga personerna är för oss. Det visar en ny studie i tidskriften PNAS, där forskare från bland annat Karolinska Institutet har undersökt människors sociala beteenden i 61 samhällen världen över.
Människor behöver social kontakt för att bygga relationer. Samtidigt innebär nära kontakt en risk för att smittsamma sjukdomar sprids. I den aktuella studien ville forskarna förstå hur människor väger dessa faktorer mot varandra.
Forskarna samlade in data från 42 756 personer i 61 samhällen världen över, från Sverige och andra europeiska länder till länder i Afrika, Asien, Nord- och Sydamerika samt Oceanien. Deltagarna fick föreställa sig en av fyra typer av personer: sin närmaste vän, en bekant, en främling eller någon de ogillar starkt.
Därefter svarade de på frågor om hur bekväma de skulle vara med situationer som kan innebära överföring av mikroorganismer, till exempel att dricka ur samma vattenflaska eller sitta så nära att benen nuddar varandra. De fick också ange om de skulle röra vid personen när de hälsar.
Resultaten visade ett tydligt mönster i samtliga samhällen som ingick i studien: ju högre värde människor tillskrev en relation, desto mer positiva var de till kontakt som innebär en potentiell smittrisk. Sambandet var likartat oavsett land eller kulturell kontext.

– Studien visar att människor världen över verkar använda liknande avvägningar mellan sociala vinster och risken för smitta. Hur viktig en annan person är för oss spelar en central roll för dessa beslut. Särskilt intressant är att riskbeteendet delvis påverkas av risken för patogener i miljön, säger Mats J. Olsson, professor vid institutionen för klinisk neurovetenskap, Karolinska Institutet och en av forskarna bakom studien.
Forskarna undersökte även om faktorer på samhällsnivå, såsom historisk förekomst av infektionssjukdomar, individualism och sociala normer, kunde förklara skillnader i människors beteenden. Dessa faktorer hade viss betydelse, men deras påverkan var betydligt mindre än betydelsen av relationens värde.
Ett intressant resultat var att skillnader mellan samhällen främst syntes i kontakten med personer som deltagarna värderade högt, till exempel nära vänner. I samhällen med högre historisk förekomst av infektionssjukdomar var människor något mindre bekväma med smittriskfylld kontakt även med sådana personer. För relationer med lägre värde, som främlingar, var skillnaderna små.
Studien genomfördes av ett internationellt forskarnätverk med forskare från universitet och forskningsinstitut i 61 samhällen världen över, där Karolinska Institutet var en av de medverkande institutionerna. Se studien för finansiering och eventuella intressekonflikter.
Publikation
”Interpersonal value regulates infection-risky social contact across societies”, Hongyu Sun et al, Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, online xx 2026, doi: xx