Knut och Alice Wallenbergs Stiftelse anslår 125 miljoner till KI för life science med fokus på klinisk forskning

Knut och Alice Wallenbergs Stiftelse avsätter ytterligare medel, totalt 1,6 miljarder kronor, till patientnära, klinisk forskning. Satsningen kommer bland annat att förstärka forskningen vid de fyra Wallenberg centrum för molekylär medicin. Inom satsningen har 125 miljoner kronor avsatts till Karolinska Institutet.
Inom ramen för satsningen på 1,6 miljarder kronor ryms stöd till ett 80-tal Clinical Fellows, läkare som får möjlighet att både jobba kliniskt och forska. Det är en gemensam satsning där de ingående universiteten och regionerna kopplade till Wallenberg centrum för molekylär medicin, WCMM, samt Karolinska Institutet och Uppsala universitet medfinansierar forskningsdelen i läkarnas tjänster.

– Det här är ett kraftfullt, långsiktigt initiativ för att svensk klinisk forskning inte ska tappat fart. Signaler har kommit att allt färre läkare forskar, därför är vi väldigt glada att vi tillsammans med universiteten och regionerna nu kan erbjuda förutsättningar för att fler ska kunna forska, säger Peter Wallenberg Jr, ordförande i Knut och Alice Wallenbergs Stiftelse.
Säkerställa Sveriges konkurrenskraft och vård
Knappt häften av den totala satsningen läggs också på samverkansprojekt mellan yngre kliniker och prekliniker samt till så kallade NEST-projekt (novelty, excellence, synergy and team) mellan forskare inom klinisk medicin och forskare inom AI och molekylär tekniker.
– Vi vill säkerställa Sveriges konkurrenskraft inom området. Framstående klinisk forskning är viktig för att patienter inom den svenska vården ska få tillgång till de bästa behandlingarna. Den är också viktig för att läkemedelsutveckling ska kunna fortsätta i Sverige vilket stärker också hela den svenska life science-sektorn, säger Peter Wallenberg Jr.
Knut och Alice Wallenbergs Stiftelse har under lång tid bidragit till att göra Sverige till en ledande life science nation. I och med denna satsning kommer Stiftelsen totalt att ha satsat över tio miljarder kronor på life science under de senaste 25 åren.
Sveriges största privata forskningsfinansiär
Knut och Alice Wallenbergs Stiftelse grundades 1917. Stiftelsens ändamål är att verka landsgagneligt och stödja svensk grundforskning och utbildning inom i huvudsak medicin, teknik och naturvetenskap. Detta görs genom stöd till excellenta enskilda forskare samt genom projektanslag och strategiska program.
Sedan 1917 har Stiftelsen anslagit närmare 42 miljarder kronor. Under 2025 uppgick de årliga anslagen till excellent grundforskning och utbildning i Sverige totalt till 2,5 miljarder kronor, vilket gör Stiftelsen till Sveriges största privata forskningsfinansiär och en av de största i Europa.
Källa: Wallenbergstiftelserna
