Karolinska Institutet får donation på en halv miljard till forskning om demenssjukdomar

Entreprenören och uppfinnaren Leif Lundblad (1938–2025) donerar i sitt testamente 538 miljoner kronor till Karolinska Institutet. Det är den största donationen som har skänkts till ett svenskt lärosäte i modern tid. En stor del av summan kommer att gå till forskning om demenssjukdomar.

Leif Lundblad gick bort i oktober 2025, 87 år gammal. Han var känd för att ha utvecklat teknologin för hantering av sedlar i bankautomater, en innovation som revolutionerade kontanthanteringen och banktjänster världen över. Genom åren stöttade han flera av Karolinska Institutets forskningssatsningar, bland annat inom smärta, Alzheimers sjukdom, covid-19 och AI.
I sitt testamente donerar han den rekordstora summan på 538 miljoner kronor, framför allt till forskning inom området neurodegenerativa sjukdomar (demenssjukdomar) där Alzheimers sjukdom utgör den vanligaste formen.
Gåvan riktas även till forskning kring sjukdomar med stor påverkan på folkhälsan, bland annat långvarig smärta och autoimmuna sjukdomar.

– Det är en fantastiskt generös gåva som Leif Lundblad riktat till Karolinska Institutet och vi känner stor tacksamhet för hans vilja och engagemang. Donationen betyder oerhört mycket för forskningen om demenssjukdomar och andra sjukdomar som drabbar stora delar av befolkningen, säger Annika Östman Wernerson, Karolinska Institutets rektor.
Stort intresse för innovativ forskning
Leif Lundblad var filantrop, och hans nyfikenhet som uppfinnare ledde honom in på medicinsk forskning. År 2025 blev han hedersdoktor vid Karolinska Institutet.
– Min pappa hade ett genuint intresse för innovativa idéer inom forskningen och vad det kan lösa för utmaningar. Hans entusiasm i olika möten med forskare på Karolinska Institutet gick inte att ta miste på. Vi i familjen ser mycket fram emot att genom hans bidrag även framöver få följa och vara en del av framtidens forskningsgenombrott, säger Ulrika Lundblad, dotter till Leif Lundblad.
Demenssjukdomar är ett samlingsnamn för sjukdomar som påverkar hjärnans kognitiva funktioner, till exempel minne, språk, planerings- och orienteringsförmåga. Demenssjukdomarna drabbar cirka 140 000 personer i Sverige och beräknas fördubblas till år 2050.
Tidigare diagnos och nya behandlingar
Forskningen på området syftar bland annat till att förbättra möjligheterna till tidigare diagnos, utveckla nya behandlingar och öka förståelsen för sjukdomarnas bakgrundsmekanismer.

– Detta är den största donationen till ett svenskt lärosäte i modern tid. Vi ser att intresset för filantropi växer i Sverige, och allt fler vill engagera sig för att bidra till att lösa världens stora hälsoutmaningar. Leif Lundblads generositet möjliggör innovativa projekt och kommer att göra ett stort avtryck på svensk demensforskning över lång tid, säger Jenny Löhr, enhetschef på Development Office, som arbetar med donatorrelationer, vid Karolinska Institutet.
Av donationen på 538 miljoner ska 500 miljoner gå till forskningsmedel som varje år lyses ut i konkurrens bland KI:s forskare, 30 miljoner ska gå till en professur och 8 miljoner till KI:s pris för innovation och nyttiggörande.
