Publicerad: 2026-02-02 14:56 | Uppdaterad: 2026-02-02 14:56

Välkommen Annica Liljedahl, ny HR-partner på institutionen för odontologi och Universitetstandvården

Porträttbild Annica Liljedahl
Foto: Kicki Carlsson KI

Den 15 december 2025 var första arbetsdagen för Annica, vår nya HR-partner. Läs intervjun med henne här.

Vilket är ditt uppdrag? Vad ska du arbeta med?

Mitt uppdrag är att stötta chefer operativt och strategiskt inom HR-relaterade områden såsom arbetsmiljö, arbetsrätt, rehabilitering, lönerevision med mera.

Vad ser du fram emot mest med att arbeta här?

Just nu ser jag mest fram emot att lära känna verksamheterna och alla kollegor. Det ska även bli väldigt roligt att arbeta både operativt och strategiskt.

Varifrån kommer du nu och vad har du gjort tidigare?

Jag kommer senast ifrån Huddinge kommun i rollen som HR-partner och dessförinnan har jag arbetat i olika HR-roller i den privata sektorn.

Vad gör du när du inte arbetar?

Utanför jobbet är familjen viktigast, men jag värdesätter också tid med vänner. Träning, god mat och riktigt bra serier är sådant som jag också uppskattar.