Publicerad: 2026-06-10 16:12 | Uppdaterad: 2026-06-10 16:13

Två dagar av firande, stolthet och glädje när KI-studenter tog examen

Nyutexaminerade studenter utanför Aula Medica.
Nyutexaminerade studenter efter ceremonin i Aula Medica. Foto: Fredrik Persson

Under två högtidliga och glädjefyllda dagar har KI firat studenter som avslutat sina grundutbildnings- och masterprogram. I Aula Medica samlades familj, vänner, lärare och studenter för att uppmärksamma examen – en viktig milstolpe och starten på ett nytt kapitel i livet.

Vädret bjöd kanske inte på sina allra bästa sidor. Utanför Aula Medica blåste vinden i de vajande flaggorna, men inne i salen var stämningen betydligt varmare. Stolta familjemedlemmar och vänner fyllde Erling Persson-salen när examensceremonierna öppnades med stämningsfull stråkmusik av Roskvartetten. 

Efter det högtidliga intåget med fanborg och studentmarskalkar inleddes ceremonin med mer stråkmusik av Roskvartetten. Därefter var det dags för examinanderna att programvis gå upp på scenen och ta emot rektors lyckönskningar – ett högtidligt ögonblick som markerade avslutningen av deras studietid vid KI. 

Examensstudenter på scen tar emot kuvert från rektor.
Examensstudenter tar emot sina kuvert från rektor Annika Östman Wernerson. Foto: Fredrik Persson

En speciell dag med vänner

Bland de förväntansfulla masterstudenterna som väntade på att få gå upp på scenen fanns Alina Veronica Draken och Rebecca Fitton, som båda avslutade mastersprogrammet i translationell fysiologi och farmakologi.

– Det känns väldigt roligt och speciellt att få fira allt arbete man lagt ner tillsammans med sina vänner, säger Alina Veronica Draken.

– Det känns nästan overkligt. Tidigare i veckan satt vi i klassrummet och diskuterade våra uppsatser – idag står vi här, säger Rebecca Fitton. 

Alina Veronica Draken och Rebecca Fitton, i väntan på att gå upp på scenen i Erling Persson-salen.
Alina Draken och Rebecca Fitton, har just avslutat masterprogrammet i translationell fysiologi och farmakologi. Foto: Fredrik Persson

Slutet på ett kapitel och början på ett nytt

I sitt inledningstal framhöll rektor Annika Östman Wernerson att examen inte bara markerar slutet på en utbildning, utan också början på ett livslångt lärande. Hon betonade att världen står inför stora utmaningar, men att kunskap, engagemang och ansvarstagande är avgörande för att skapa förändring.

– Ta med er både den kunskap ni fått och de värderingar som KI står för, sade hon när hon blickade ut över publiken. 

Hon avslutade med att påminna studenterna om att deras relation till KI inte tar slut med examen.

– Dagens examen är slutet på ett kapitel och början på ett nytt. Stort grattis och lycka till i framtiden.

Studenter tar emot sina kuvert från rektor på scen.
Välgångshälsningar delas ut av rektor och studentmarskalkar. Foto: Fredrik Persson

Rosa Kvartetten höjde stämningen

Programdirektörerna för respektive utbildning höll varma och personliga tal till sina tidigare studenter, där de önskade sina nya kollegor all lycka i deras väntande yrkesliv och i framtiden. 

När samtliga namn hade ropats upp och examenskuverten delats ut bjöds publiken på ett uppskattat musikinslag. Kiralina Salandy framförde ”Ain't no mountain high enough” tillsammans med Rosa Kvartetten, vars glittrande scenkläder och musikaliska energi fick stämningen att lyfta i salen.

Ceremonin avslutades med ett stämningsfullt och känslosamt uttåg till tonerna av ”Den blomstertid nu kommer”, innan firandet fortsatte tillsammans med familj, vänner och närstående.

Underhållning på scen.
Kiralina Salandy och Rosa Kvartetten höjde stämningen med låtar som "Ain't no mountain high enough." Foto: Fredrik Persson

Bilder från examenshögtiderna

Examinander under ceremonin.
Bildgalleri
+ 2 images