Publicerad: 2026-05-11 14:11 | Uppdaterad: 2026-05-11 14:53

Ny entré till campus Solna

Karta campus Solna
Karta campus Solna Foto: n/a

Från torsdagen den 14 maj öppnas en ny entré till campus Solna för gångtrafikanter och cyklister. Den nya entrén ligger där Solnavägen och Nobels väg möts. Nuvarande entré till campus, i hörnet av Solnavägen och påfarten till E4/Essingeleden, kommer inom kort att stängas.

Visionsskiss entré campus Solna
Visionsskiss 2028, entrén campus Solna. Foto: n/a

Med anledning av Region Stockholms utbyggnad av tunnelbanans gröna linje och färdigställandet av den nya stationen Hagastaden pågår arbeten på och omkring Solnavägen vid KI:s campus Solna.

Den nya entrén till campus Solna, i korsningen Solnavägen och Nobels väg, öppnas under vecka 20. Nuvarande ingång till campus i hörnet av Solnavägen och påfarten till E4/Essingeleden kommer inom kort att stängas. Detta är en del i arbetet med en ny tunnelbanestation och en förnyelse av campus Solna. 

Arbetet med tunnelbanans utbyggnad och den nya stationen Hagastaden beräknas vara klart i slutet av 2028. Entrén till KI:s campus vid Nobels väg och Solnavägen kommer vid färdigställandet endast att vara tillgänglig för gång- och cykeltrafikanter. 

Mer om utvecklingen av entrétorget och utbyggnaden av tunnelbanan.