Dataintrång i lärplattformen Canvas
Canvas utsattes nyligen för ett dataintrång där det har läckt data som namn, e-postadresser och innehåll ur personliga meddelanden. Det är bekräftat att studenter och anställda som använder Canvas på Karolinska Institutet har drabbats.
Karolinska Institutet använder lärplattformen Canvas, en molnbaserad tjänst för information och kommunikation om program och kurser. Plattformen används av tusentals utbildningsanordnare runt om i världen och även övriga svenska lärosäten som använder tjänsten är drabbade.
KI ser allvarligt på situationen, och flera instanser på lärosätet samarbetar i arbetet framåt. Lärplattformen är en nödvändig del av KI:s utbildningsverksamhet och på kort sikt finns inga alternativ till denna tjänst och den är i nuläget i drift som vanligt.
Karolinska Institutet uppmanar användare att, som en försiktighetsåtgärd, vara varsamma med vad som skrivs i personliga meddelanden.
Det finns inga uppgifter om att lösenord ska ha läckt. Vi återkommer med ytterligare information så snart som möjligt.
