Publicerad: 2025-06-23 15:04 | Uppdaterad: 2025-06-23 16:16

Nu förbereds första CAR-T-behandlingen av multipelt myelom i rutinsjukvården

Stephan Mielke i en sjukhussal på Karolinska Universitetssjukhuset.
Stephan Mielke. Foto: Joakim Lindberg, Karolinska Universitetssjukhuset

Karolinska Universitetssjukhuset har för första gången i Sverige inlett förberedelser för att behandla en patient med multipelt myelom med CAR-T-cellsterapi i rutinsjukvården – en avancerad form av immunterapi där patientens egna T-celler programmeras att angripa cancerceller. Behandlingen riktar sig till patienter som inte längre svarar på tidigare behandlingsalternativ och ger nytt hopp vid en svårbehandlad blodcancer.

– Jag har stora förhoppningar gällande den här behandlingen, säger Stephan Mielke, verksamhetschef vid Karolinska Universitetssjukhuset och professor i cellterapi och hematologi vid institutionen för laboratoriemedicin på Karolinska Institutet.

CAR-T-terapi har tidigare använts framgångsrikt vid andra former av blodcancer, men detta är första gången tekniken används för multipelt myelom i Sverige. CAR-T är en form av cell- och genterapi där patientens egna T-celler omprogrammeras att känna igen specifika strukturer på tumörcellerna. 

De första cellerna har nu samlats in från en patient på Karolinska Universitetssjukhuset och skickats till ett specialiserat laboratorium där de modifieras för att målinriktat kunna bekämpa tumörceller. Processen tar vanligtvis omkring sex veckor innan cellerna kan ges tillbaka till patienten i form av en infusion.

– Det här är egentligen en obotlig cancersjukdom. Bara allogen stamcellstransplantation har visat långvariga effekter i en begränsad del av patienter. Det finns läkemedel att få, men med den här nya behandlingen har vi en förhoppning om att patienterna kan, med få biverkningar, få långvarig remission. I kliniska prövningar har CAR T-cellerna visat en dramatisk aktivitet – det är nästan alla patienter som har svarat på behandlingen, säger Stephan Mielke.

Karolinska Universitetssjukhuset var först i Sverige med att införa CAR-T-behandling i rutinsjukvården 2019, men har hittills inte använt metoden vid multipelt myelom. 

Artikeln bygger på ett pressmeddelande från Karolinska Universitetssjukhuset.

Fakta: Multipelt myelom

Multipelt myelom är en form av blodcancer där plasmaceller – en typ av vita blodkroppar i benmärgen – börjar föröka sig okontrollerat. Det kan leda till tumörbildning och att friska blodbildande celler trängs undan. Sjukdomen påverkar immunförsvaret, blodkroppsproduktionen och kan även skada skelett och njurar. 

I Sverige insjuknar omkring 660 personer varje år. Multipelt myelom är i dagsläget obotlig, men behandling kan bromsa sjukdomen och lindra symtom. CAR-T-terapi utvärderas nu som ett alternativ vid återfall eller när annan behandling inte längre ger tillräcklig effekt.