KI i medierna 10 – 16 augusti
Här sammanfattar Karolinska Institutets presstjänst KI:s synlighet i svenska och internationella medier.
KI:s Theo Bodin är här intervjuad i Arbetet om olika varningssignaler som man kan vara uppmärksam på om man inte känner sig utvilad efter semestern.
KI-forskning citeras i den här Aftonbladet-artikeln som handlar om olika strategier för att minska risken för stroke.
MåBra funderar här kring om man på något sätt kan stimulera vagusnerven, vilket anses gynnsamt av vissa. KI:s Peder Olofsson är intervjuad.
Jessica Norrbom intervjuas här i SVT apropå trenden hos många att äta mycket protein.
TT lyfte aktuell KI-forskning som handlar om hur det kommer sig att många människor är kittliga på samma ställen på kroppen, KI:s Konstantina Kilteni citeras, här i SvD.
Kropp & Själ i SR P1 borrade i vad det är som formar våra personligheter egentligen. En av de intervjuade är KI:s seniorprofessor Bo Melin.
I det här egenreferatet har KI:s Ruixin Lu och Ulrik Sartipy undersökt för- och nackdelar med olika typer av klaffar vid aortaklaffsjukdom, särskilt hos yngre kvinnor i barnafödande ålder.
Här har USA-nyhetssajten Memesita! plockat upp de nyliga neandertal-rönen, Hugo Zeberg citeras.
SvD har intervjuat Miia Kivipelto om att 80 är det nya 60 för många.
Den brittiska akademiska skandalen kring sociologen Jason Arday har uppmärksammats också i Sverige. I den här ledartexten i SvD jämför Mattias Svensson med en uppmärksammad historia på KI. Arday hittades död i fredags i förmodat självmord.
Jonas F Ludvigsson och KI-kollega Philip Curman intervjuas här i Aftonbladet apropå rön som visar att celiaki kan kopplas till tidig död.
Mariam Claeson, KI-forskare och läkare, förklarar här sina bevekelsegrunder för att hon deltog i den uppmärksammade manifestationen utanför sjukhuset för en tid sedan.
Inför solförmörkelsen förra veckan duggade varningarna tätt för att titta utan skydd, här är det KI:s Jan Ygge som varnar i Aftonbladet.
KI:s Johan Reutfors och Li Åslund intervjuades i SR Studio Ett apropå att melatonin skrivs ut till allt fler barn.
Predrag Petrovic citeras i den här artikeln på AOL som handlar om hur smarta fotbollsspelare faktiskt är.
DN skriver här om det populära begreppet resiliens och hur man ska kunna stärka sin egen, KI:s Rikard Wicksell är intervjuad.
Jonas F Ludvigsson recenserar här Siri Hustvedts senaste bok om livet och dess slutskede i Läkartidningen.
KI:s Gunnar Johanson intervjuas här av SVT Nyheter Sörmland apropå ämnen som ska ersätta metylenklorid i en fabrik i Eskilstuna.
KI:s Emma Forssén Mantilla gästade TV4:s Nyhetsmorgon apropå att ätstörda tar viktminskningsläkemedel.
KI:s Jonas Forsman och Lenka Sivak står bakom det här egenreferatet i Läkartidningen om bättre rutiner för riskbedömning inom rättspsykiatrin.
Debatten om liotyronins lämplighet eller inte gick vidare i Läkartidningen, här är det KI:s Fredric Hedberg som tycker till.
Det finns stora regionala skillnader i vården av bröstcancerpatienter, rapporteras i SR P4 Sörmland, KI:s Johan Hartman intervjuas.
Sven Andréasson är en av de intervjuade när Aftonbladet reder i frågan om en vit månad efter semestern är gynnsam eller kanske ej.
Här ger KI-anknutna Stina Ingesson Hammarberg råd om hur man kan bryta dåliga alkoholvanor, i SR P4 Kalmar.
