Jämförelser på sociala medier kopplas till psykiska besvär

Att jämföra sig med andra på sociala medier har tydligare samband med ungas symtom på ångest och depression än att använda medierna för att fördriva tiden. Det visar en studie med drygt 4 000 norska ungdomar, genomförd av forskare vid Karolinska Institutet i samarbete med Folkhälsoinstitutet i Norge. Studien publiceras i Child and Adolescent Psychiatry and Mental Health.
Tidigare forskning om sociala medier och ungas psykiska hälsa har ofta utgått från den totala användningstiden. I den aktuella studien undersökte forskarna hur specifika beteenden och upplevelser på sociala medier hänger samman med olika psykiska symtom.
Att fördriva tiden när man har tråkigt var den mest framträdande användningsaspekten bland ungdomarna. Den visade svaga samband med de undersökta symtomen. Att jämföra sig med andra var också vanligt och hade betydligt starkare samband, framför allt med symtom på ångest, social ångest och depression.

– Resultaten visar att vi behöver skilja mellan olika sätt att använda sociala medier. Att fördriva tiden hade svaga samband med psykiska symtom. Samtidigt var just att fördriva tiden den vanligaste orsaken till att använda sociala medier, det kan vara en viktig pusselbit i vår förståelse kring hur användandet påverkar ungas psykiska hälsa och kring hur vi bör studera det. Tidigare studier som mätt total användning har inte hittat några starka bevis för att det skulle finnas ett samband, säger Jonas Raninen, docent vid institutionen för klinisk neurovetenskap, Karolinska Institutet.
Fem aspekter undersöktes
Studien bygger på enkätsvar från 4 011 ungdomar vid 21 skolor i sydöstra Norge hösten 2025. Deltagarna var i genomsnitt 14 år.
Forskarna undersökte fem aspekter av sociala medier: att jämföra sig med andra, fördriva tiden, söka stöd, utsättas för fientligt bemötande och själv bete sig fientligt mot andra. Ungdomarna besvarade också frågor om symtom på depression, generaliserad ångest, social ångest, adhd och trotssyndrom. Frågorna mätte symtom och användes inte för att ställa diagnoser.

– Vi jämförde hur starkt de fem aspekterna hängde samman med olika psykiska symtom och tog samtidigt hänsyn till ungdomarnas ålder och den totala tiden på sociala medier. Det gav en mer detaljerad bild än att enbart undersöka användningstiden, säger Geir Scott Brunborg, forskningsspecialist vid Centrum för psykiatriforskning, institutionen för klinisk neurovetenskap, Karolinska Institutet, och studiens försteförfattare.
Att utsättas för fientligt bemötande, exempelvis att bli förlöjligad, hade också samband med psykiska symtom. Sambanden var dock svagare än för social jämförelse. Huvudmönstret i resultaten var likartat för flickor och pojkar.
En möjlig förklaring som forskarna diskuterar är att jämförelser på sociala medier kan sätta i gång återkommande negativa tankar om en själv och det man upplever att andra har men man själv saknar. Att utsättas för fientligt bemötande kan i sin tur öka misstron mot andra och försvaga relationerna till jämnåriga. Dessa möjliga förklaringar behöver undersökas i framtida studier.
Samband behöver följas över tid
Resultaten talar enligt forskarna för att föräldrar, skolpersonal och vårdpersonal behöver uppmärksamma vad ungdomar upplever på sociala medier, utöver hur mycket tid de tillbringar där.
Studien kan däremot inte avgöra vad som är orsak och verkan, eftersom användning och symtom mättes vid samma tillfälle. Psykiska besvär kan exempelvis göra att ungdomar jämför sig mer med andra. Andra faktorer kan också bidra till sambanden. Studien bygger dessutom på självrapporterade uppgifter från en del av Norge, vilket begränsar möjligheten att generalisera resultaten.
– Vår slutsats är att både innehållet i användningen och ungdomarnas upplevelser behöver uppmärksammas. Nästa steg i forskningen är att undersöka sambanden över tid och klarlägga vad som kommer först. Alltså om jämförelser bidrar till ångest och nedstämdhet, om besvären leder till fler jämförelser eller om sambandet går åt båda hållen, säger Geir Brunborg och fyller i att just nu pågår nästa omgång med datainsamling från samma ungdomar.
Studien finansierades av Forte. Forskarna uppger inga intressekonflikter.
Publikation
"Specific aspects of social media use and their associations with symptoms of five mental disorders among adolescents", Brunborg, G.S., Zetterqvist, M., Bang, L. et al. Child and Adolescent Psychiatry and Mental Health, online 17 oktober 2026, doi: 10.1186/s13034-026-01196-0.