Gör dig redo för CHaSE – karriärmässa för studenter

Den 23 oktober hålls karriärmässan CHaSE i Aula Medica på Karolinska Institutet. Mässan är öppen för alla studenter och ger dig möjlighet att träffa arbetsgivare och yrkesverksamma inom life science och hälso- och sjukvård, bygga nätverk och utforska framtida karriärvägar.
Noemi Vanacore är sekreterare i näringslivsutskottet på Medicinska Föreningen och har under det senaste året arbetat med förberedelserna inför årets CHaSE (Careers in Health and Science Exposition).
För den som aldrig har varit på mässan tidigare, vad är CHaSE?

– CHaSE är KI:s årliga karriärmässa och en fantastisk möjlighet för studenter, oavsett var de befinner sig i sin utbildning, att knyta kontakter med företag, yrkesverksamma och andra studenter inom life science och hälso- och sjukvårdssektorn. Det är också ett tillfälle att utforska möjliga karriärvägar och få en bättre bild av hur branschen faktiskt ser ut.
Vad kan studenter få ut av att besöka mässan?
– Jag skulle säga en god inblick i olika företag och organisationer inom life science och hälso- och sjukvård och upptäcka vilka möjligheter de erbjuder. CHaSE är också ett tillfälle att skapa värdefulla kontakter med yrkesverksamma inom branschen och med andra studenter.
Vilken del av ditt uppdrag tycker du är roligast?
– Som sekreterare i näringslivsutskottet har jag under det senaste året arbetat med att få företag att delta som utställare på mässan. En av de mest givande delarna är att se hur allt arbete faller på plats och känslan av att ha fått alla företags deltagande klart.
Kan jag fortfarande anmäla mig till CHaSE 2026?
– Ja! Du kan anmäla dig fram till dagen före mässan. Sista anmälningsdag är den 22 oktober.