Ett varmt välkomnande för KI:s nya studenter

Inför höstterminen 2026 välkomnades KI:s nya studenter med en vecka fylld av inspiration, gemenskap och engagemang. Redan veckan innan terminsstart fick nya studenter möjlighet att lära känna både KI och varandra genom föreläsningar, aktiviteter och möten med olika delar av studentlivet.
Under veckan erbjöds bland annat föreläsningar om studieteknik och studenthälsa, medan studentkårerna bjöd in till sociala aktiviteter som picknick och pubrunda.
För första gången arrangerades också en Nobelvandring, ledd av Thomas Perlmann, sekreterare i Nobelkommittén. Föreläsningen gav studenterna en inblick i hur Nobelpriset i fysiologi eller medicin delas ut vid KI och de fick även se lokalerna där priset tillkännages varje år.

Inspiration och insikter under ceremoni
Introduktionsveckan avslutades med välkomstdagar för alla nya programstudenter i Aula Medica där de bjöds på ceremoni och mässa. Under ceremonin hälsades studenterna välkomna av KI:s rektorer och bjöds på bland annat musik, spex, rörelse med Hälsohubben och en studentpanel som gav sina bästa ”KI hacks”.
Rektor Annika Östman Wernerson höll det första talet och delade med sig av sina egna minnen från tiden som ny student.
– Jag kommer själv mycket väl ihåg hur det är att vara ny student, även om det var ett tag sedan! Jag minns första dagen. Jag tyckte alla andra såg SÅ smarta ut och jag undrade verkligen om jag skulle klara studierna.
Det gjorde hon – även om studierna stundtals kändes tuffa. Med den erfarenheten skickade KI:s rektor också med en uppmaning till de nya studenterna att ta hjälp av varandra och göra studietiden till något att uppleva tillsammans.
– Att plugga tillsammans, utforska campus och Stockholm, dela kunskaper och åsikter och framför allt ha roligt tillsammans. För vem vet – personen som sitter bredvid dig just nu kanske kommer att bli din närmaste vän resten av livet.

Möten med olika delar av KI
Efter ceremonin fortsatte dagen med en studentmässa där olika funktioner inom KI presenterade sig och berättade om det stöd och den service som finns tillgängligt under studietiden. Mässan gav studenterna möjlighet att ställa frågor och upptäcka nya delar av KI:s breda verksamhet för studenter.
Statens servicecenter deltog för första gången under den internationella studentmässan. Där kunde studenter få svar på praktiska frågor, bland annat om att som ny i Sverige skaffa personnummer och öppnar ett bankkonto.
Med en vecka fylld av kunskap, gemenskap och nya möten fick höstens nya studenter möjlighet att lära känna KI:s olika delar, träffa andra studenter och göra roliga aktiviteter med studentkårerna.
Varmt välkomna till Karolinska Institutet!