Välkommen Erica Sundell!

Lär känna Erica Sundell, ny doktorand vid avdelningen för omvårdnad.
Vad ska du arbeta med?
– Jag är ny doktorand i forskargruppen Hälsofrämjande arbete bland barn och unga vid avdelningen för omvårdnad.
Vad ser du mest fram emot med ditt nya jobb?
– Jag ser mest fram emot att växa in i forskarrollen, fördjupa mig i forskningsmetoder inom interventions- och implementeringsforskning och samtidigt, tillsammans med kunniga och engagerade kollegor, få möjlighet att bidra till forskning som kan göra skillnad för barn och ungdomars hälsa.
Vad är din bakgrund?
– I grunden är jag sjuksköterska och har läst masterprogrammet i folkhälsa vid Uppsala universitet. Därefter har jag arbetat som forskningsassistent i flera projekt på Centrum för forsknings- och bioetik, samt som adjunkt på sjuksköterskeprogrammet vid Uppsala universitet.
Vad gör du på fritiden?
– På fritiden umgås jag gärna med familj och vänner. Jag spenderar mycket tid i sommarstugan i Roslagens skärgård och tar varje chans jag får att åka och fjällvandra.
Vill du tipsa om en bok, film eller liknande?
– Just nu läser jag Vitön av Bea Uusma.
Vad är den vackraste plats du varit på?
– Abisko nationalpark och Haväng på Österlen är två av de vackraste platser jag varit på!
Vad gör dig riktigt glad?
– Någon som alltid gör mig glad är min Welsh springer spaniel, Iggy.
