Publicerad: 2026-10-16 12:55 | Uppdaterad: 2026-10-16 13:01

Ny resebyrå från den 1 december

Från och med den 1 december 2026 är BCD Travel KI nya resebyrå. I samband med avtalsbytet får vi även ett nytt onlineverktyg för bokning av tjänsteresor.

Inför övergången kommer vi att publicera all information du behöver på sidan Boka resa i tjänsten, bland annat:

  • information om det nya bokningsverktyget
  • hur du kommer igång och bokar en resa
  • information om resenärsprofiler
  • instruktioner och stödmaterial
  • vanliga frågor och svar

Vad behöver du göra?

Om du redan har en resenärsprofil så kommer du att få ett personligt mejl med rubrik Profiluppdatering BCD Travel med en länk till uppdateringssida för din profil. Du behöver inte göra något just nu. Vänta på informationen som skickas till dig.

Om du inte har en resenärsprofil kommer du att hitta information om hur du skapar eller aktiverar din profil på sidan Resa i tjänsten inför avtalsstarten.

Fram till och med 30 november 2026 använder du NEO / Amex GBT enligt nuvarande rutiner.
Från och med 1 december 2026 använder du BCD Travel / Trip Racer för alla nya bokningar.

Det är alltså datumet när du gör bokningen – inte resans avresedatum – som avgör vilket bokningsverktyg du ska använda.

Exempel:

  • Bokning gjord 30 november med avresa 12 december 2026 → NEO / Amex GBT
  • Bokning gjord 1 december eller senare med avresa 12 december 2026 → BCD Travel / Trip Racer

Vad händer när?

30 nov 2026 Utbildning för resenärer – engelska

30 nov 2026 Utbildning för resebeställare - svenska

1 dec 2026 BCD Travel blir KI nya resebyrå

3 dec 2026 Utbildning för resenärer – svenska