Anmäl ditt intresse för att bli handledare för en gymnasieelev sommaren 2023!
Välkommen att anmäla ditt intresse för att vara handledare till en forskningsintresserad gymnasieelev sommaren 2023 (26 juni – 28 juli). Doktorander som anmäler sitt intresse förutsätts ha förankrat detta med handledare och forskargruppsledare.
En bench fee om 25 000 kr per elev utgår till handledares projekt på KI vid avslutat projekt, som kan vara en god grund för doktorand eller postdoc som planerar att åka på t.ex. konferens till hösten.
Anmäl ditt intresse genom att mejla Claudia Kutter.
Syftet med KI:s sommarforskarskola för gymnasieelever är att stimulera intresset för biomedicinsk forskning. Skolan är öppen för ansökningar från gymnasieelever från hela landet.
Information om sommarskolan
Tips: Att handleda en gymnasieelev kan vara ett utmärkt sätt att uppnå examensmålet för doktorsexamen avseende att bidra till samhällets utveckling och stödja andras lärande.