Publicerad: 2025-03-21 12:00 | Uppdaterad: 2025-03-21 12:00

Ny forskargrupp: Paul Petrus med team ansluter sig till FyFa

Paul Petrus
Paul Petrus Photo: N/A

Paul Petrus och hans forskargrupp flyttar från MedH till FyFa i maj. Han ser fram emot flytten och mot att få ett närmare samarbete med andra forskargrupper på institutionen.

Paul Petrus och hans forskargrupp kommer att ansluta sig till FyFa i maj 2025. Exakt i vilket kvarter i FyFas lokaler gruppen kommer att landa är ännu inte bestämt. För närvarande består gruppen av Paul, två postdoktorer, en doktorand och en forskningsassistent. Planerna är att gradvis utöka teamet, med början med ytterligare en doktorand senare under 2025.

Paul startade sin egen forskargrupp 2022 vid institutionen för medicin, Huddinge (MedH), där han också disputerade. Han har dock länge varit intresserad av att flytta till Solnasidan, och särskilt till FyFa, där han tror att det finns en bättre miljö för hans grupp. 

- Jag ser fram emot att komma till FyFa och mot att få ett närmare samarbete med de andra forskargrupperna på institutionen. Jag ser många möjligheter till fruktbara samarbeten, säger Paul.

Forskning om hur miljöfaktorer integreras av det cirkadiska systemet

Gruppens forskning fokuserar på att förstå hur miljöfaktorer integreras av det cirkadiska systemet i specifika organ och hur dessa influenser sträcker sig till rytmer i avlägsna vävnader. För att uppnå detta använder de en kombination av transgena musmodeller, in vitro-system och bioinformatiska metoder för att studera cirkadisk kommunikation mellan organ och de patofysiologiska konsekvenserna av dess störningar. 

Med sin expertis inom dygnsrytmbiologi och kommunikation mellan organ förväntas teamet bidra väsentligt till FyFas forskningsmiljö och främja nya samarbetsmöjligheter inom institutionen. 

Vid sidan av arbetet har Paul två små barn, vilket håller honom sysselsatt med aktiviteter som att skjutsa till träningar. När tid finns tränar han boxning varje lördag, en sport som han brukade tävla i när han var yngre.

Välkommen till FyFa Paul och team!